Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został ogłoszony projekt ustawy mający chronić sygnalistów, osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą. Projekt jest ważną inicjatywą ustawodawczą rozpoczynającą ważną implementację wspólnotowych regulacji w ramach ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17).
Termin konsultacji mija 17 listopada 2021 roku.
Poniżej znajduje się link do strony internetowej, na której został ogłoszony projekt. Dostępne są również dokumenty tj. uzasadnienie i ocena skutków regulacji.
Agnieszka Gontarz
mówi:Głównym celem ustawy jest implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Regulacja ustawowa została przygotowana w sposób kompleksowy. Zawiera bardzo dużo informacji wprowadzających do samej tematyki instytucji sygnalisty. Pod pojęciem sygnalisty rozumiana będzie taka postawa osoby fizycznej, która w sposób aktywny reaguje na zauważone przez siebie naruszenia czy nieprawidłowości. Ze względu na charakter tej instytucji ustawodawca zdecydował się na objęcie osób zgłaszających zauważone nieprawidłowości ochroną, która została ujęta w ramy funkcjonowania całych organizacji. Materia jest niezwykle istotna, bo wyznacza wspólne ramy prawne i instytucjonalne dla europejskich standardów dla sygnalistów. Projektowana regulacja powinna zostać również przeanalizowana pod kątem dostępności proponowanych rozwiązań przez grupę osób z różnego rodzajami niepełnosprawności w środowisku pracy.