Warning: Undefined array key "user" in /usr/home/laloon/domains/monitoringdostepnosci.pl/public_html/wp-content/themes/sd/class.mmforum.php on line 623 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/laloon/domains/monitoringdostepnosci.pl/public_html/wp-content/themes/sd/class.mmforum.php on line 623 Publikacja zrealizowana w ramach projektu – Monitoring Dostępności

Publikacja zrealizowana w ramach projektu

,,Prawo na straży dostępności” Podręcznik monitoringu prawa pod kątem zasad dostępności

,,Prawo na straży dostępności” Podręcznik monitoringu prawa pod kątem zasad dostępności, to publikacja powstała w ramach projektu „Strażnicy dostępności” realizowanego przez Polski Związek Głuchych i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszy Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Działanie 2.16 Usprawnienie procesu stanowienia prawa.

Cele podręcznika

• Podręcznik ma za zadanie przybliżyć metodologię monitoringu dostępności przygotowaną i wykorzystaną w ramach projektu „Strażnicy dostępności”.

•  W Podręczniku znajdują się treści dotyczące praktycznego zastosowania owej metodologii wraz z rezultatami badań przeprowadzonych przez organizacje pozarządowe biorące udział w projekcie.

• Zaprezentowanie Czytelnikom możliwości partycypacji społecznej w obszarze monitoringu dostępności i zachęcenie do aktywnego przyczynienia się do podnoszenia dostępności przestrzeni, informacji i usług publicznych.

• Ukazanie rzeczywistego wpływu na tworzenie i stosowanie przepisów prawa w zakresie dostępności.

• Przedstawiona metodologia monitoringu dostępności jest narzędziem uniwersalnym, co oznacza, iż można ją stosować w badaniach realizacji innych praw i obszarów.

Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla organizacji pozarządowych typu watchdog (strażniczych) oraz aktywistów i aktywistek, zwłaszcza działających w obszarze ochrony praw osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Może być jednak również przydatny dla organów państwowych i instytucji zajmujących się kontrolą przestrzegania praw obywateli — dla biur rzeczników, komisji parlamentarnych, itp.

Podręcznik ten nie może być jednak wyczerpującym przewodnikiem po procesie legislacyjnym w Polsce, ani też nie stanowi kompendium wiedzy na temat dostępności. Wskazuje na możliwości użycia wybranych narzędzi z zakresu monitoringu prawa do działań strażniczych w obszarze zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

WPROWADZENIE
CZYM JEST MONITORING DOSTĘPNOŚCI
MONITORING PRAWA INTERWENCJE
MONITORING DOSTĘPNOŚCI JAK TO ZROBIĆ

Dodaj komentarz